Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  4 Tem 2014

  İnternette Rahat Dolaşmanızı Sağlayacak İpuçları  Bu yazımı kaleme almamdaki asıl maksadım giderek artan ve sinir bozan reklamları ya da uygulamaları ile ziyaretçisine rahatsızlık veren sitelerde daha rahat dolaşmanın mümkün olduğunu anlatmaktır. Kimi sitelerde bir linke tıkladığınızda hemen farklı bir pencere daha açılır. Kimisinde metin kopyalamayı engelleyen site sahibi kullanıcının sağ tuş yapma özgürlüğünü elinden alır... Bunun gibi can sıkan pek çok şey görmek mümkün. Tüm bunları bir kaç ipucuyla aşacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Hemen bunlara göz atalım:

  1) Popup Reklamlara Takılmadan Sitelerde Dolaşma


  Bir siteye girdiniz ve nereye tıklasanız popup (yeni pencerede açılan reklamlar) sizi karşılıyor. Ne kadar da sinir bozucu bir durum değil mi? O sitede geçirebileceğiniz maksimum süre kaç saniyedir? Sanırım 10-20 saniyeyi geçmez. Ancak size çok gerekli bilgileri içerdiğini farz edelim. Sitede dolaşmanız gerekiyor ama popup reklamlar sizi yıldırıyor. Olay çok basit. Girdiğiniz sitede hiçbir bağlantıya ya da boşluklara doğrudan tıklamayın. Her linke sağ tıklayarak yeni sekmede açın. Popup reklamların büyük çoğunluğu doğrudan tıklamalar sonucunda açılır. Sağ tuşla bu reklamlara rastlamadan rahatlıkla istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. İsterse girdiğiniz site popup reklamdan geçilmesin.

  2) Sağ Tuş Yasağı Olan Sitelerde Yeni Sekmede Açma


  Bir bağlantıya tıklamak istiyorsunuz ama bulunduğunuz sayfayı da kaybetmeyi göze almak istemiyorsunuz. Bu durumda genelde sağ tıklayarak bağlantıyı yeni sekmede ya da yeni pencerede aç seçeneklerini kullanırsınız değil mi? Peki ya metin kopyalamayı engelleme amacında olan site sahibi bulunduğunuz sayfaya sağ tuş engeli getirdiyse? Bunun da bir çözümü var tek yapmanız gereken CTRL butonuna basık tutarak yeni sekmede açmak istediğiniz linke tıklamak olmalı. Yeni pencerede açmak isterseniz de SHIFT yani yukarıya doğru ok işareti olan butona basık tutarak linke tıklamalısınız. Artık istedikleri kadar sağ tuş engeli koysunlar sizin için ne ifade eder?

  3) Yazı İçerisinde Arama Yapma


  Sitede bir bilgiyi ya da notu arayacaksınız ama arama yaacağınız yazı çok uzun ve bu saatlerinizi alabilecek bir işse tek yapmanız gereken sayfa açık haldeyken CTRL ile F tuşuna birlikte basarak tarayıcınızın arama aparatını açmak olacaktır. Bu bölmeye aramasını yapacağınız notu, kelimeyi ya da cümleyi girerek en uzun metinlerde dahi kolayca istediğiniz yazıya ulaşabilirsiniz.

  4) Yanlışlıkla Kapatılan Sekmeyi Geri Açma


  Çok önemli bir yazıyı okurken yanlışlıkla bu sayfayı kapattığınızı düşünün. Kime kızacağınızı bilmediğiniz sinir bozan durumlardan biri değil mi? Üzülmeyin bunun da bir çözümü var. Chrome kullananlar tarayıcılarının sağ üst kısmındaki alt alta üç çizgi ile görülen menü tuşuna tıklayarak açılan seçenekler menüsünden son sekmeler kısmına gelerek kapattığı sayfaya yeniden ulaşabilir. Internet Explorer ya da Mozilla kullanıcıları da tarayıcı geçmişlerini kullanmak suretiyle kapatılan sekmeye ulaşabilirler. Ancak Chrome kullanıcıları için bu daha kolay bir işlemdir.

  Tavsiye Makale:  Bilgisayar Başında Hayat Kurtaran Bilgiler >>>
  Tavsiye Makale: Reklam Virüslerinden Kolayca Kurtulmanın Yolu >>>

  5) Uzun Sayfalarda En Üste ve En Alta Kolayca Ulaşma


  Haddinden fazla uzun bir metne sahip sayfadasınız ama yazının en altına ulaşmak istiyorsunuz. Bazen öyle sayfalar görüyorum ki kaydırma çubuğu dahi çaresiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda tek yapmanız gereken klavyenizdeki End tuşuna tıklamak olmalıdır. Şayet sayfanın en altından en üstüne çıkmak isterseniz de Home tuşunu kullanmanız yeterli. Bazı siteler yukarıya kolay çıkmanızı sağlayan butonlar koyabiliyor ama sayfanın altına inmeniz için çok az site böyle bir buton ekler. Özellikle bilimsel tez ya da araştırma sayfalarında uzun metinler görülebilir. Bu sayfalara sık girenler için bu tuşlar iyi iş görecektir.

  Bu makalemde benim de sıklıkla kullandığım ve oldukça da işime yarayan internet ipuçlarını paylaştım. Bir başka yazımda daha görüşme ümidiyle takipte kalın :)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder