Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  2 Tem 2014

  İçeriğinizi Kopyalayan Siteleri Öğrenin

  Her ne kadar Google tarafından alınan sıkı önlemler sayesinde artık kopyacı siteler eskisi kadar görülmese de yine de arada bir böyle sinir bozan içerik hırsızları görülebiliyor. Özellikle kendi emeğiyle bir kaç konu paylaşarak takipçi ve ziyaretçi çekme derdinde olan gariban blog yazarları bazı art niyetli hazırcı tipler yüzünden Google tarafından mağdur edilebiliyor. Bazı uyanık kişiler öyle yöntemler buluyorlar ki bunu Google bile anlayamıyor ve sizden kopyalanan içerikle aramalarda sizden yukarıda görülebiliyor. Bunun önüne geçmek de aslında sizin elinizde. Bu makalemde kopyalanan yazılarınızın olup olmadığını ve varsa hangi sitelerin yaptığını öğrenmeyi anlatacağım.

  Öncelikle copyscape.com adresine giriyoruz. Buraya kopyalanması muhtemel yazılarınızın adreslerini tek tek giriyoruz. Sistem linki girilen sayfalardaki benzer içerikteki siteleri size listeliyor ve böylelikle kopyacı siteleri tespit edebiliyorsunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var. Şayet sadece site adresinizin ana sayfasını yazarsanız sonuç alamazsınız. Çünkü anasayfada sabit bir yazı olmayacağı için sistem kopya içerikleri görmeyecektir. Bunun yerine blogunuzun ya da sitenizin çok okunan yazılarını buradan aratmayı tercih edin. Çünkü popüler yazılarınızın kopyalanma olasılığı daha yüksektir. Dilerseniz tüm yazılarınızı da sorgulatabilirsiniz ama bu zaman alan ve gereği olmayan bir çaba olacaktır.

  İçerik hırsızı siteleri tespit ettik peki bu sitelere neler yapabiliriz? Bunun için içerik kopyalayan siteleri Google'a bildirme başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

  8 yorum:

  1. Bu çok iyi bir bilgi, teşekkürler.
   Bilgiyi sitenizden gördüğümü ifade ederek, bu adresi blogumda paylaşmak isterim.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tabiki paylaşabilirsin :) Rica ederim. Faydalı olduysa ne mutlu bana.

    Sil
  2. Ancak özgün bir makalede anlaşılabilir bu durum. Yoksa şimdi çoğu site birbirinin kopyası. Siteyi not ettim teşekkürler.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Rica ederim umarım faydasını görürsünüz.

    Sil
  3. bu yazıyıda kopyalarlar kesin:D

   YanıtlaSil
  4. Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum, gerçekten de verdiğiniz bilgiler çok önemli bilgiler eyer izininiz olur ise yazınızı blog adresimde paylaşmak istiyorum, tabi ki kaynak göstererek ?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Kaynak gösterdiğiniz taktirde konuyu blogunuzda paylaşabilirsiniz tabiki. Bi sıkıntı olmaz. Görüşleriniz için ben teşekkür ederim.

    Sil