Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  23 Haz 2014

  Türkiye'de Üniversite Okumak Ahmaklıktır!  Kim ne derse desin, hangi tezi önüme sürerse sürsün bu görüşümden beni hiç bir şey döndüremez. Kanaat getirdim ve tecrübe ettim. Kesinlikle bu ülkede üniversite okumak kadar saçma, gereksiz ve zaman kaybı olan bir başka uğraş daha yoktur. Sen liseyi bitirir bitirmez ilk sene Üniversite sınavını kazanmak için kendini parçala, ardından kazandığın Üniversiteyi 4 senede bitirmek için gençliğini parala... Sonuç olarak KPSS denen rezil sınava girmeye hak kazanmaktan başka bir şey geçmesin eline. Ki bu sınavda 100 üzerinden 90 bile alsan dayın yoksa taşraya atanma ihtimalin bile %5-10 anca.

  Günümüzde Tıp ya da hukuk mezunu olsan bile Kpss için yeniden hazırlanma sürecine girmen gerekiyor. Bu sürecin sonunda başarılı olman için en garanti yol iyi bir torpil bulmak. Torpili olmayanlar özel sektöre yöneliyor, ya da kendi girişimleri ile bir şeyler başarmaya çalışıyor. Sonuç? Özel sektörün acımasız dünyası, birbirinin ayağını kaydırma derdinde olan iş arkadaşları, köle niyetine kullanılan çalışanlar vesaire... Bu ülkenin gençliği bu kadar kolayca harcandıktan sonra 10 yılda 15 milyon genç yarattık diyerek marşlarda övünsen ne çıkar?

  4 yıllık bir üniversite mezununun erkekler açısından tek avantajı kısa dönem askerlik yapabiliyor olmasıdır. Kaldı ki bu bile birilerinin gözüne batıp, askeriyede ayrım yapılıyor diye yaygara kopartılmakta. Ulan hıyar ben 4 sene köpek gibi çalışıp üniversite okumuşum. Sen o dört senede çoktan çıraklıkta başladığın işte usta olmuş, evini, arabanı altına çekmiş oluyorsun. Ben 4 sene sonunda beş parasız ve işsiz sokağa atılacakken sen Evin, araban olmuş bir şekilde benim kadar çocuklar büyütmüş olacaksın. Bir de neyin ahkamını kesip ayrımcılık diye yaygara kopartıyorsun? Bir ayrımcılık varsa devletin üniversite okuyanlara attığı kazıktan doğan bir ayrımcılık vardır. Tabi salaklık bizde. Hangi enayi 4 senesini harcayıp torpilsiz meslek sahibi olamayacağı ülkede üniversite okur ve tonla para harcayarak üniversitesini okuduğu şehrin esnafını zengin eder ki?

  Ne deseler haklılar aslında. Bize kısa dönem askerlik bile lazım değil. Böyle akılsız başın cezasını ayaklar çekmeli. Çekmeli ki 6 ay daha köpek gibi süründürülüp okumaya çalışmak, ilim öğrenmeye kalkmak neymiş gösterilmeli. Tüm bunları yeni üniversite okuma ve kendini bir alanda geliştirme niyetinde olan genç beyinlere ders olsun diye yazıyorum. Ya bu ülkeden kaçın, ya da üniversite okumak gibi gereksiz bir maceraya girişerek tonla para harcayıp işsiz kalma riskine girmeyin. Bu ülke hayallerini kurduğunuz kariyerleri yapabileceğiniz şirketlere sahip değil. Bu ülkede cumhuriyet tarihinden beri adaletli sınavlar yapılıp işe alımlar gerçekleştirilmiş değil. Herkes tuttuğu dalı kurutana kadar sömürme niyetinde. Devlet kademelerinden özel sektöre kadar referansı, arkası ya da dayısı olmayana ekmek yok.

  Tüm bunları bilin ve ona göre okumaya meyledin. Aksi halde hayallerinizi, mezuniyet sonrası kepinizle birlikte fırlatıp atmak zorunda kalabilirsiniz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder