Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  2 Haz 2014

  Sosyal Mesaj Veren Reklam Afişleri  Asi olmak, düzene baş kaldırmak ve her zaman aykırı işler yapmak dünya üzerindeki varlıklardan sadece insanın işidir. Allah'ın bize verdiği iradeyi doğayı, insanlığı ve geleceği korumak için değil de bencilce duygularımızı tatmin etmek adına kullanmak, yaratılmışlardan sadece  bizlere özgü bir alışkanlık.

  Tavsiye Makale: Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Fotoğraflar!

  Tüm bunların yanında hala insanlığın içerisinde yanlış giden bir şeylerin olduğunu yüzümüze vuran ya da çeşitli yollarla bu mesajı vermeye çabalayan kimseler de var. Şükürler olsun ki bu gibi duyarlı kimse ve kurumlar sayesinde az da olsa insanlık geleceğinden kaygı duymaya başlayabildi. İşte bunu başaran kimseler ve kurumların hazırladığı sosyal mesaj veren birbirinden güzel reklam afişleri:

  Kağıdını Koru, Yaşamı Koru

  Bu slogan ile doğal yaşamı koruma vakfı kağıt havluların kullanım oranını gösteren ekranı Amazon ormanlarının memleketi Güney Amerika şeklinde yaptırmış. Bu sayede her kullanılan bir kağıdın Amazon ormanlarının biraz daha tüketilmesi anlamına geldiğini hatırlayacağız.

  Tavsiye Makale: Unutulmayan Yabancı Şarkılar >>>

  Trafikte Telefonunuzla Konuşmayın!

  Bangalore trafik polis müdürlüğü bu çarpıcı afişle trafikte cep telefonuyla konuşma alışkanlığını azaltmayı hedefliyor. Afişte trafikte olan eşiyle konuşan bir bayan konu alınmış.

  Egzotik Hayvan Eşyalarını Almayın!

  Dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanların korunması adına "Doğal Yaşamı Koruma Vakfı" tarafından bu afiş hazırlanmış.

  Tavsiye Makale: Ruhu Dinlendiren Müzikler >>>

  Açken Ne Kadar Sağlıklı Beslenilebilir?

  Son zamanların moda terimlerinden olan sağlıklı beslenmeye atıfta bulunan bir market sepet ve arabalarının tabanlarına bu resimleri yapıştırarak Afrika'da açlıktan ölen insanları hatırlamamıza vesile oluyor. Bu sayede hem alışverişlerde daha iktisatlı olunuyor, hem de dünyanın obez insanlarına açlıktan ölen kimselerin olduğu bir kez daha hatırlatılıyor. Çok cesur bir girişim. Market sahibini tüketime teşvik yerine böyle bir çaba gösterdiği için takdir etmek gerek.

  Beğenme Yardım Et!

  Sosyal medya üzerinden yapılan duyarlı paylaşımlara atıfta bulunulan bu reklamda insanları paylaşım sitelerinde duyarlı görünüp beğeni butonlarına tıklamak yerine yardım eli bekleyenlere destek olmaya davet ediyorlar. Gerçekten çok anlamlı ve insanlığın rezil durumunu göz önüne seren bir afiş.

  Ten Rengi İnsan Geleceğini Şekillendirmemeli!

  Irkçılığa atıfta bulunulan reklamda hizmetçi elbisesi giydirilen bir siyah tenli bebek ile bu ayrımın insan geleceğini derinden etkileyebildiğine vurgu yapılmış.

  Hava Kirliliği 1 Yılda 60 Bin Kişiyi Öldürüyor!

  Bir bacaya silah görünümü kazandırılan bu afişle hava kirliliğine ve yaptığı ölümlere dikkat çekilerek gerçek bir cinayet izlenimi kazandırılmış.


  Her 60 Saniyede Bir Tür Yok Oluyor!
  Saat içerisindeki bu resim ile zamanın geçtikçe hayvan türlerinin yok olduğuna dikkat çekilmiş.

  Şiddeti Durdurun: Alkollü Araba Kullanmayın!

  Alkolün zararlarına dikkat çekilerek en büyük şiddetlerden birinin alkollü araba kullanımı olduğu hatırlatılmış.

  8 yorum:

  1. Tüm resimler harika . Çok anlamlı paylaşım olmuş emeğine sağlık efendim.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Beğenildiyse ne mutlu bana. Teşekkür ederim :)

    Sil
  2. Meslek grupları içerisinde yaratıcı zekaya sahip olduğunu düşündüklerimden biri de reklamcılardır. Bu resimler de bu tezimi kesinlikle doğrular nitelikte. Adamlar gerçekten mesajı kafalara kazır nitelikte reklam afişi hazırlamışlar. Aralarında tercih yapamadığım kadar ve güzel anlamlılar... Güzel paylaşım için teşekkürler :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Haklısınız reklamcılık gerçekten özellikle ülkemizde çok hafife alınan ama doğru işler yapıldığında etkisi büyük olan bir meslek. Ben teşekkür ederim.

    Sil
  3. Bir kare bir sayfalık yazıya bedeldir bazen.
   Harika fotoğraflar...
   Güzel bir yazı olmuş, sağ olun.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Güzel ve doğru bir söz söylediniz :) Beğenmenize sevindim siz sağolun...

    Sil
  4. Çok anlamlı olmuş duygulandım, tebrik ederim böyle güzel paylaşımlarınız için

   YanıtlaSil
  5. Yani bir şey söylemek çok zor, her bir resmin göstermeye çalıştığı amaç dikkatli ve tutumlu davranmak. Paylaşım için teşekkürler.

   YanıtlaSil