Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  25 Haz 2014

  Sitem Kaç Para Eder?  Diye merak edenler için bunu farklı yollardan ve tekniklerden araştırıp analiz eden bir kaç site var. Bu yazımda sitenizin parasal değerini sorgulayabileceğiniz bir kaç servise değineceğim. Yalnız belirtmeliyim ki bu servislerin hiç biri size tam kesin değeri veremez. Hepsinin farklı analiz yöntemleri olduğu için sadece size fikir verme açısından yardımcı olma amaçlı kullanılabilirler. Site değerinizi etkileyen onlarca etken olabilir. Bunun yanında sitenize talip olacak kişilerin niyetleri bile sitenizin değerinde artış ya da azalma yapabilir. Lafı uzatmadan servislere değinelim:

  1) http://www.vampirestat.com

  Yabancı bir site parasal değeri sorgulama sitesi olarak bu serviste alexa değeriniz, aranma oranınız ve pagerank değeriniz gibi kriterler ışığında bir fiyat belirlenmeye çalışılıyor. Parasal değerin yanında sitenizden tahmini elde edebileceğiniz günlük geliri de söyleyen bu servis, yabancı kriterleri baz aldığı için verdiği rakamlar uçuk gelebilir. Bilindiği gibi ülkemizde reklam tıklanma ücretleri oldukça komik düzeydedir.

  Tavsiye Makale: Sitelerin Hit Bilgilerini Sorgulama >>>
  Tavsiye Makale: Adsense Reklam Gelirlerini Arttırma >>>

  2) http://www.worthofweb.com/website-value

  Yine bir yabancı servis olan bu sitede  alexa değeriniz, site ziyaretçi sayınız, sayfa görüntülenme sayınız gibi kriterler baz alınarak sitenizin tahmini parasal değeri saptanmaya çalışılıyor. Bir önceki siteye göre daha yüksek değerler biçtiğini gördüğüm bu serviste farklı bir özellik olarak 100 üzerinden domain değeri de derecelendiriliyor.

  3) http://wmaraci.com/site-parasal-degeri

  Ülkemizdeki web site sahiplerinin büyük bir kısmının zaten bildiği bir servis olan wmaraci tarafından da site parasal değer ölçümü yapılmaktadır. Diğer iki servise nazaran değer biçmede daha cimri olduğunu gözlemlediğim bu yerel sitede hangi kriterlerin baz alındığını tam olarak bilmiyorum. Ama sanırım Google index sayısı, backlink ve referanslar gibi diğer sitelerden farklı kriterleri de dikkate alıyor.

  Gördüğünüz gibi bu sitelerin hepsinde farklı değerler alacaksınız. Sitenizin gerçek parasal değeri genel olarak reklamlarınızdan elde edilen gelirin 1 senelik bedeline eşit olarak biçilir. Webmaster forumlarında site alım satımlarında genelde bu kritere göre değer biçilir. Ancak yine belirtmeliyim ki sitenizin kategorisi, özgünlük oranı, doğal backlink ve referansları ve reklam tıklama oranları da parasal değerini belirlemede önemli rol oynar. Kimse geleceği kötü görünen bir siteye yatırım yapmak istemez ve bir sitenin geleceği az önceki kriterlere göre az ya da çok tahmin edilebilmektedir.

  Bu yazımda bir sitenin parasal değerini ölçmenize yardımcı olan servisleri inceledik. Bir başka yazımda görüşme ümidiyle takipte kalın :)

  10 yorum:

  1. Yanıtlar
   1. Dediğim gibi bu rakamlar kesin değil :) Bazı kriterlere göre belirleniyor.

    Sil
  2. bu neye gore deger veryor hocam

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Birden fazla kriter söz konusu. Sitenize gelen backlinlerden içeriğinizin kalitesine kadar.

    Sil
  3. video.tc ne kadar eder öğrenebilirmiyim. satın alcamda

   YanıtlaSil
  4. Güzel paylaşım elinize sağlık

   YanıtlaSil
  5. hocam paylaşım çok bilgi verici olmuş saol

   YanıtlaSil
  6. 1 $ 15,120.00
   2. $ 21,365
   idare eder fiyatlar (:

   YanıtlaSil