Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  15 Haz 2014

  Paylaşımların Facebook Anasayfasında Görünmemesi Saçmalığı  İnternet üzerindeki sinir olduğum değişiklikler hakkında bir yazı kaleme alsam sanırım destan olur. Bazı sitelere biraz alıştık mı sahipleri hemen bunu fırsat bilerek olayın suyunu çıkartmaktan hiç geri durmuyorlar. Ziyaretçilerine eziyet çektirmekten zevk alanlar kervanına yakın zamanda Facebook'ta katıldı. Gözüm de yollarda kalmıştı hani. Onca saçma düzenlemelerden sonra Facebook da bir düzenleme yaptığını duyurmasa ayıp olurdu.

  Bahsi geçen düzenlemeye göre artık Facebook anasayfasında her kullanıcının paylaşımı görüntülenemeyecek. Facebook'a göre belli saatlerde yoğun paylaşımların olması, kullanıcıların anasayfalarında saniyeler içerisinde onlarca gönderi görmesine neden oluyormuş ve bu durumdan bizler şikayetçiymişiz. Bu durumun önüne geçmek için Facebook, kullanıcılarının ilgi odağı olduğu sayfa ve arkadaşlarının paylaşımlarına anasayfalarında öncelik vermeye başladı.

  Zaten 30-40 arkadaşı olan ve fazla sayfa beğenisi bulunmayan kişiler için bu durum sorun teşkil etmiyor ama ilgi alanı geniş ve her gelişmeyi takip etme isteği büyük blog yazarları için bu durum ciddi bir sorun oluşturabiliyor. Zira zaman zaman arkadaşlarınızı yazılarınızdan haberdar etmek istediğinizde paylaşımlarınızı anasayfada göremedikleri için "Artık yazmıyor musun?" tepkileri vermelerine sebep olabiliyor. Şimdi çok bilmiş Facebook mühendislerine iki çift kelamım olacak:
  1. Madem çok paylaşım oluyor diye önlem alacaktınız ne diye insanları paylaşım yapmaya, durum güncellemeye ya da benzeri özelliklere alıştırıp teşvik ettiniz?
  2. Madem kendinize çok güveniyorsunuz ve benim taleplerimi çok iyi analiz ediyorsunuz, akrabamın dahi yaptığı paylaşımı benden gizleme mantığınız nedir?
  3. Her insan saniyeler içinde de olsa anasayfasında gördüğü ve ilgisini çeken şeylere göz gezdirebilecek kapasitede. Bu nedenle sizin yapay zekalı parametrenizle bir şeyleri gizlemenize gerek yok. Herkesin tercihini yapacak gerçek aklı ve iradesi olmasığını mı ispat etmeye çalışıyorsunuz?
  Bu sorulara cevap bulamayacaklarından eminim. Saçma sapan bir düzenlemeyi sosyal medya dedikleri bir ortamda özgürlüğe teşvik edildiği söylenen bir platformda insanlara dayatmaları gerçekten çok absürt ve komik görüntü oluşturuyor. Resmen insanlar tercih etmeyi beceremez biz onların yerine içerikleri ayıklayıp onlara sunarız diyorlar. Bu düpe düz insanlar aptal yerine koymaktır.

  Aslında yazımda pek değinmediğim ve asıl değinilmesi gereken nokta ise şu ki, koskoca Facebook'un sağda solda çıkarttığı saçma sapan reklamlar yetmiyormuş gibi bir de kullanıcılarından "Gönderiyi Öne Çıkar" butonuyla para kazanma derdine düşmesi gerçekten komik bir durum. Resmimi arkadaşlarımın görmesi için para ödemek zorunda olmamın nasıl bir mantığı ya da izahı olabilir? Bunun adı tek kelimeyle sosyal medyaya alıştırılmış insanlığın yolunmaya çalışılmasıdır. Aksini iddia eden Facebook yetkilisi çıksın desin ki böyle bir niyetimiz yok, bu adam yalan söylüyor o zaman eşek gibi anırırım.

  Şayet resim, video ve durum güncellemelerinizin tüm arkadaşlarınız tarafından görünmesini istiyorsanız, Facebook üzerinden paylaşımın yoğun olduğu 13:00 ve 20:00 saatleri haricinde paylaşım yapmaktan başka çareniz yok. Aksi halde bizim paylaşımlarımız ve katılımımızla bir yerlere gelebilen Facebook firmasına bir de bedel ödemek zorundayız.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder