Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  3 Nis 2014

  Hızlandırılmış Kurs Saçmalığı

  Zavallı ülkemin garip eğitimcileri... Öğrencilere yeni bilgiler anlatıp gerekli eğitimi en iyi şekilde vermeyi kendine hedef bilmek yerine ders saatini doldurma amacından başka bir şeyi düşünmeyen eğitimcilerin olduğu bir ülkeyiz. Bilim ve teknoloji üretmek yerine siyaset üreten bir Odtü'müzün olduğu garip ve acınası bir memleketiz şu dünyada.

  Hep bir laf vardır bu ülke ne zaman adam olur diye. Yıllardır duyduğumuz ama cevabını hepimizin içten içe bildiği bir sorudur bu aslında. Hepimiz biliyoruz ki bu ülkede işini en berbat yapan kurumlardan birisi de okullarımızdır. Kimse itiraz etme zahmetine girmesin. Eğitimden başka hangi iş sektöründe dershane ya da kurs gibi işini iyi yapmadığının göstergesi olan ek oluşumlar vardır?

  Eğitimini iyi veremediğiniz öğrencilerin olduğu bir ülkede bu durumu kullanıp kendine rant sağlama derdinde olan insanlar mutlaka olacaktır. Bu yüzden kurs ya da dershanelere zaten alışmıştık ama hızlandırılmış kurs da ne oluyor Allah aşkına? Bir kursu ne kadar hızlandırabilirsin ki? "Biz size normalde daha kısa sürede eğitim verebiliriz ama normal zamanlarda bunu yapmıyoruz." mu demek istiyorsunuz insanlara? Bir tek bana komik gelen bir kavram mı bilmiyorum ama cidden bugün bir tabelada gördüğüm "Hızlandırılmış KPSS kursu" yazısı ciddi ciddi düşündürdü beni. Düşündürdü derken adamların neyi kastettiğini anlamaya çalıştım uzun bir müddet.

  Açıkçası ya insanımız çok avanak, ya da bizim eğitimci dediğimiz kesimimiz çok uyanık. İnsanları salak yerine koyuyorlar resmen. Hızlı eğitim ya da öğretim denen bir şey nasıl olur çok merak ediyorum. Bunu gerçeğe dönüştürmek nasıl mümkündür idrak edemiyorum. Ben sana bir saatte on konu anlatayım ama sen anlattıklarımı mutlaka karıştırıp unutacaksındır. Unuttuktan ve yeterince anlamadıktan sonra senin hızlandırdığın eğitimi ne yapayım ben arkadaş? Bu kadar şuursuzca bir mantık olabilir mi? Bence bu ülkenin eğitimcileri öğrencilerden önce kendilerini eğitmeyi başarsınlar. Hayatında iki kitap bitirmemiş matematikten 5-10 net fazla yaparak eğitimci yapılan insanların olduğu ülkede bunlar aslında çok normal şeyler ama insan yine de yazmadan edemiyor işte...

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder