Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  17 Oca 2015

  En İyi Backlink Sorgulama Siteleri  Günümüzde pek çok site sahibinin seo çalışmasına önem vermesi haliyle blog yazarlarının da bu çalışmalarını yapmasını önemli kılıyor. Zira seo çalışması yapmayan bloglar seneler geçse dahi aynı okuyucu kitlesine hitap etme mecburiyetine mahkum olabiliyor. Hal böyleyken seo çalışmalarının en önemli ayağından biri olan backlink kontrolü özellikle son zamanlarda geliştirilen bazı servisler sayesinde kaliteli ve gerçek zamanlı olarak kolayca yapılabiliyor. Yaptığınız backlink çalışmalarının sonuçlarını anlık görebilmenizi sağlayan backlink servislerine bir göz atalım:

  1) ahrefs.com

  Bu servis benim en çok sevdiğim ve sık sık ziyaret ettiğim backlink sorgulama sitesidir. Sonuçları çok hızlı ve anlık gösterebilmesinin yanında diğer servislere nazaran daha fazla site sorgulama hakkı tanımasıyla da sevgimi kısa sürede kazandı. Siz de backlink çalışması yaptığınız bir sitenizi bu servis sayesinde anı anına kontrol edebilirsiniz. Özellikle URL Rank ve Ahrefs Domain Rank değerlerine dikkat edin. Bu değerler ne derece yüksek olursa sizin açınızdan o kadar iyi bir backlink çalışması yapmışsınız demektir.

  2) majesticseo.com

  Ahrefs'i keşfetmeden önce sıklıkla kullandığım bir backlink sorgulama servisiydi. Bu serviste dikkat edeceğimiz değerler ise Trust Flow ve Citation Flow derecelendirmeleridir. Bir önceki verdiğim servisteki gibi bunda da yazdığım değerlerin yüksek olması sizin açınızdan oldukça iyidir. Ek olarak sitede grafik üzerinde zaman içerisinde aldığınız backlink sayılarını da görebilmeniz mümkün.

  3) opensiteexplorer.org

  Diğer iki servise göre daha yavaş ve ağır tespit yapan bir sitedir. Yavaşlıktan kastım aldığınız backlinklerin istatistiklerini daha geç analiz eder. Örneğin bugün alacağınız bir backlinkten bir hafta ya da daha fazla bir süre sonra haberiniz olabilir. Serviste dikkat edilmesi gereken Domain Authority ve Page Authority değerlerinin yüksek olmasıdır.

  Tavsiye Makale: Adsense Gelirlerinizi Yükseltme Yöntemleri >>>
  Tavsiye Makale: İçeriğinizi Kopyalayan Siteleri Bulma >>>

  Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu servislerin tümünde ücretsiz sorgulama sayısı limiti bulunmasıdır. Hepsinin ücretsiz sorgu limiti farklı olmasının yanında aylık belli bir bedel ödeyerek sorgu limitini arttırabilmek ya da sınırsız hale getirmek mümkün. Ücretsiz backlink sorgulama siteleri genelde limit üzerinden hizmet vermektedir. Şimdilik sınırsız sorgu yapan backlink sorgulama sitesi pek bulunmamaktadır.

  Bu makalemde kendimin de uzun süre test ettiğim ve kullandığım backlink sorgulama sitelerinden bahsettim. Bir başka yararlı webmaster makalesinde buluşma ümidiyle takipte kalın :)

  5 yorum:

  1. Paylaşım için Teşekkürler,

   YanıtlaSil
  2. Teşekkürler üstad , eline klavyene sağlık :)

   YanıtlaSil
  3. cok sagol yararlı oldu

   YanıtlaSil
  4. Ellerine saglık cok iyi siteleri paylaşmışssın

   YanıtlaSil