Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  4 Ara 2015

  Android Telefonu Hızlandırma Yolları

  Android Speed


  Günümüzde 7'den 77'ye herkesin aşağı yukarı bir cep telefonu var. Ve biliyoruz ki bu telefonların büyük çoğunluğunu Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonları oluşturuyor. Hal böyleyken bilen ya da bilmeyen pek çok kişinin kullandığı bu telefonlar zamanla ister istemez ağırlaşarak kullanılmaz hale geliyor. Ama sorun değil. Yavaşlayan Android telefonu hızlandırmak için ise pratik bir kaç bilgi bulunuyor. Hemen onlara göz atalım:

  Android Telefonu Yavaşlatan Şeyler Nelerdir?


  Android telefonu en fazla yoran şey pek kullandığınız uygulamalardır. Kullanmadığınız ve çok da ihtiyacınız olmayan uygulamaları telefonunuzda bekletmeyin. Çoğu uygulama siz kapalı olduğunu düşünseniz bile arka planda çalışmayı sürdürür. Bu hem şarj kaybına hem de telefonu ağırlaştırmaya neden olur. Android markette milyonlarca uygulama var ve bu bütün uygulamaları telefonunuza indirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Hepsini telefonunuza indirdiğinizi bir düşünsenize! Akıllı telefonunuz 3310 kullanmaktan daha çekilmez hale gelebilir...

  En fazla yavaşlama yaşatan bir diğer önemli sebep de telefonunuzun ana sayfasına eklediğiniz widgetlerdir. Iphone telefona gereksiz bir yük kattığı gerekçesi ile Android gibi bir anasayfa kullanmak yerine telefon tuş kilidi açılınca direkt olarak menüye yönlendirme yapmaktadır. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi Android telefonlarda kullandığımız ana sayfa ve widgetler telefonunuzu aşırı derecede yorar ve ağırlaştırır. Anasayfanızı elinizden geldiğince sade ve az widgetli kullanmaya gayret edin.

  Tavsiye Makale: Matematik Sorularını Çözen Program >>>
  Tavsiye Makale: En Güzel Zil Sesleri >>>

  Android Telefon Nasıl Daha Hızlı Hale Getirebilir?


  Yukarıda anlattığım önlemleri aldığınız halde hala telefonunuzun yavaş olduğunu düşünüyorsanız muhtemelen artık telefonunuz yavaş yavaş hurdaya çıkmaya hazırlanıyordur. Yani sürekli gelişen uygulama ve oyunlar sistem özelliklerini zorlar hale geliyordur. Buna biraz olsun yardımcı programlarla önlem alabilirsiniz. Özellikle şuradan indirebileceğiniz Android Asistant programı sayesinde uygulama ve oyunlardan çıktığınızda bu programı kullanıp arka planda gizli olarak çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu yardımcı program sisteminizde daha fazla kullanılabilir alan açacak ve telefonunuzu rahatlatacaktır.

  En önemli tavsiyem ise akıllı telefonunuzda antivirüs kullanmamanız yönünde olacaktır. Android açık kaynak kodlu Linux ile geliştirildiği için virüsleri tanıma özelliği yoktur. Bu nedenle cep telefonunuza virüs girme ihtimali de olmamaktadır. Bunun yerine sadece çeşitli reklamlarla sisteminize yerleşmeye çalışan yazılımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için de sadece Android marketten oyun ve uygulama yüklemeniz yeteli olacaktır. Antivirüsler telefonunuzun sistemini çok sık kullandığı ve arka planda sürekli çalıştığı için yavaşlamaya neden olur. Virüs tehlikesi yaşamayacağınız bir ortamda antivirüs kullanmanın lüzumu da yoktur.

  Şimdilik tavsiyelerim bu yöndedir şayet sizlerin de bildiği yöntemler olursa yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder