Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  15 May 2014

  Sapıtan Avrupa Basınına Türkler'den Ders!  Son zamanlarda Avrupa basınına bir haller olmaya başladı. Özgürlük kavramının arkasına sığınarak önüne gelene istediği gibi hakaret etmeyi kendine meşru gören bazı gazete ve dergiler son günlerde kendi ülkeleriyle sınırlı kalmayıp başka ülkelerin başbakanlarına da hakaret edebildiklerini gösterdiler. Özellikle Türklerin çoğunlukta olduğu Avrupa ülkelerinde bir kampanya başlatıldı adeta. Özellikle Başbakan Erdoğan'ın Almanya'ya yapacağı ziyaret öncesinde hakaretlerinin dozunu arttıran bu medyanın bazı manşetleri şu şekildeydi:
  Peki bu kadar çirkinleşen ve başka ülkelerin başbakanına hakaret edecek kadar ileri giden bir medya neyi amaçlamaktadır? Elbetteki bu saldırıların ardında geçtiğimiz günlerde yapılan bir yasal düzenlemenin etkisi büyük. Meclisten geçen yeni yasaya göre artık yurt dışında yaşayan Türkler de ülkemizin seçimlerinde oy kullanabilecek. Aslında zaten kullanabiliyorlardı ancak bazı kısıtlı noktalarda bunu yapabiliyorlardı. Artık bu yasayla daha kapsamlı oy verme işlemi yapabilecekler. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen ve ülkedeki Türklerin kararını etkileme hedefinde olan bazı basın kuruluşları çirkin bir kampanyaya başladı. İşte bu manşetlerin altında yatan gerçek neden bu. Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri de göz önünde bulundurulursa bu manşetlerde hakarete varan ifadeler görmenin neden sürpriz olmayacağı gün yüzüne çıkıyor zaten.

  Ancak tüm bu çirkin kampanyaya Avrupa Türkleri hiç de Avrupa basınının beklediği şekilde tepki vermiyor. Bunun en bariz göstergesi Avusturya'da yapılan seçimler gösterilebilir. Avusturya'da yaşayan Türkler, basının Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı maksatlı yayından bunalmış ve tepkisini seçimlerde oy pusulalarına Recep Tayyip Erdoğan yazarak göstermişler. Seçimler sonrası açılan sandıklardan Recep tayyip Erdoğan yazılı pusulaları gören görevliler şaşkın olsa da bu ülkede yaşayan Türkler bu durumu çoktan sosyal medyaya çektiği fotoğraflarla yaymaya başlamıştı bile.
  Bu örnekte de görüldüğü gibi halk hiçbir zaman kararına müdahale ettirmez. Sen basın, yayın ve farklı yollarla halkın tercihini etkilediğini sanabilirsin ancak tam tersine bu durum halkta tepkiye neden olur ve sizin karalamaya çalıştığınız kişi halkın gözünde daha fazla kahramanlaşır. Başbakanın Almanya mitingi öncesinde iyice azıtan Avrupa medyası en büyük karalama kampanyalarını yaptı ama yine de onbinlerce kişinin Erdoğan'ı dinlemeye gitmesine engel olamadı. Bu durumu kendilerince çok aciz bir başlıkla açıklama çabasına girmeyi de ihmal etmemişler:

  http://i.imgur.com/nFsYlzc.jpg

  Yana yakıla Erdoğan'ı kötüledikleri halk bir anda yandaş oluverdi. Medeniyet budur işte. Her şey bir yana da Avrupa basını ateşle oynadığının farkında değil. Şimdiden Erdoğan'a puan kazandırmaya başladıklarının farkına Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra varacaklar.

  1 yorum: