Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  27 May 2014

  Batı'nın Medeniyet Aldatmacası!  Fransız "Charles Fourier" bir kitabında şu şekilde tanımlar medeniyeti:
  "Medeniyet iki sütun üzerinde yükselir: Süngü ve açlık. Dolandırıcılarla namussuzların gönlüne göre bir düzen. Mutlak hakim: Para.
  Geçmişleri kanla yazılı medeniyetin münasebetleri yalan üzerine kurulu: Yalan, kin ve kalleşlik. Medeni insan toplumsal bir yılandır. Nezaket ve terbiye icabı yalancı olmak zorunda...
  Medeniyet, masallarla beslenir. Şiir ile nesir hep fazilet ve mutluluğu anlatmalı. Oysa medeniyette adet, boğazlaşmaktır, bir hüküm uğruna boğazlaşmak. Hem de manası ve ne işe yaradığını anlamadan. Delil mi istersiniz? İnsan hakları ve hürriyetleri için yapılan katliamlar ortada.
  Medeniyet üçkağıtçılara saraylar yaptırır, dahilere kümes..."
  Şu satırları okuduğunda medeniyetin en güzel ve kusursuz tanımının bu olduğuna kimsenin şüphesi olacağını sanmıyorum. Tıpkı Mehmet Akif'in "Tek dişi kalmış canavar" olarak anlattığı gibi Fourier de çok harika bir betimleme yapmış medeniyet denen safsata üzerine.

  Her defasında bize ve doğu ülkelerine ders vermeye kalkan batılı ülkelerin en büyük dayanağı olan medeniyet kavramı yıllardır ülkemiz ve insanımız üzerinde bir kırbaç gibi sallandı. Ne zaman benliğimize dönmek istesek bu medeniyet denen rezil kırbaç batı tarafından vuruldu sırtımıza. Tarihimize küfrettirildik. Benliğimizden nefret ettik. Medeniyet uğruna batının en hayasız alışkanlıklarını kendimize amaç edindik. Ama tüm bunlara rağmen hala medeni ve batılı değildik.

  Medeniyet, içine girmek için can atan aptallara kuş sütünden bir şelale gibi sunulan irinden bir nehirdir. Tek bir medeni vardır ve tek bir medeniyet: Batı. Doğunun sömürüye başvurmamış çocukları daima medeniyetsiz olmaya mecburdur. Edep, haya ve acımak medeniyetin lügatinde olmayan ve asla olmayacak yegane kelimeler. Sevgi sahte, insanlık sahte ve göz yaşı sahte. Tek bir amaç: Medeniyet için sömür, sömürmek için medeni ol.

  6 yorum:

  1. Çok sert bir tanım yapmış Fourier.
   İnsan yararına olan bir olgu, nesne, düşünce doğudan yada batıdan, kim olursa olsun, alınıp tatbik edilebilmeli bence.
   Lakin önemli olan, bu kavramların uyarlanacağı asıl medeniyetle taban tabana zıt olmaması...
   Sadece şekilcilikle tatbik edilmeye çalışılan medeniyet, bir süre sonra zarar yada yıkıcı hasarlara neden olabiliyor.
   Çok basit bir örnek; ülkemiz cep telefonu kullanımı, en yeni model kullanımı ve internet kullanımında bildiğim kadarıyla dünya genelinde oldukça ön sıralarda.
   Fakat internette onca zaman nerelerde geziniyor insanların geneli, hepimiz biliyoruz.
   Cep telefonu yada internet batı kökenli teknolojiler.
   Usulünce kullanıldığında faydalı mı? Elbette...
   Ama dozu aşıp gereksiz şeylerle çok uzun süre vakit geçirince bireysel, ailesel ve toplumsal olarak zararları ortaya çıkıyor.
   Çok şey konuşabiliriz medeniyet konusuyla ilgili Mahmut Bey.
   Şimdilik bu kadar diyeyim:)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Beyza hanım yorumunuzun bazı noktalarına katılıyorum ama Fourier medeniet hakkında az bile konuşmuş bence. Bugün medeni insan profili altında sürekli ülkemize ders vermeye kalkan Fransızlar ülkesinde sözde Ermeni katliamını kabul etmekle kalmadı böyle bir katliam yoktur diyenlere para hatta hapis cezası uygulamaya başladı. Diğer yandan 2 adet cami minaresi bazı vatandaşlarını rahatsız ediyor diye koskoca isviçre referandum yaptı. Biz kilise için yapsak alay ederlerdi. Dünyanın süper gücü ABD 11 Eylül saldırılarından sonra ülkesindeki müslümanlara potansiyel terörist muamelesi yaptı. Koskoca kıta Afrika'yı yıllarca sömürmeleri gün gibi ortada.

    Yazımda da belirttiğim gibi ben batının medeniyet yalanlarına inanmıyorum ve bu kavramı sadece kendi amaçları ve emelleri için kullandıklarını düşünüyorum. "Delil mi istersiniz? İnsan hakları ve hürriyetleri için yapılan katliamlar ortada." diye ne güzel söylemiş Fourier. Avrupada bazı insanların hakları sonuna kadar koruma altındayken her gün binlerce insan Afrika'da aç ve susuz olarak ölüyor. Bunun sebebi de medeni insanlardan başkası değil.

    Ek olarak ben sadece batının medeniyet anlayışını eleştirdim. Bana göre Japonlar batıdan çok daha medeni insanlardır.

    Sil
  2. Yaşasın zalimler için cehennem!

   YanıtlaSil
  3. Medeniyet kavramının kapsamı çok geniş.
   Sanırım farklı cephelerinden baktık biraz.
   Siz insan hakları, sömürgecilik gibi yönler üzerinden yazmışsınız, ben teknoloji ve gündelik hayatta kullandığımız ve Batı'dan aldığımız konular hakkında yazdım.
   Sömürgecilik konusunda amenna, söylediklerinize sözüm yok.
   (yakın coğrafyamızda bulunduğu için örnek veriyorum, Kıbrıs Rum Kesimi, Ermenistan gibi) İşine geleni kayıran Batı, yanı başında yaşanan mezalimleri (Srebrenitsa katliamı gibi) görmezden geliyor. Arap Baharıyla o ülkelere sözüm ona refah getirecek...

   Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili olarak Ermenistan'ın bir konuda hakkını yememek lazım, çok iyi lobicilik yapıyorlar. Bu konuda bizim de hatamız var ama, kendimizi ifade etmede yeterli değiliz maalesef. Bu konu hakkında Genelkurmay'ın arşivi açık. Belgeler ortada. Fakat Ermenistan hem arşivlerini açmıyor hem de yaygara koparıyor. Ne perhiz ne lahana turşusu mu demeli???

   Bir soru gelir aklıma hep.
   Kiminle konuşsam net bir yanıt alamadım bu güne kadar.
   Müslümanların kaderi midir mazlum olmak?
   Nasıl olur da bir avuç batılı, dünyanın geri kalan kocaman kısmına hükmeder?
   Geriye kalan kocaman kısımda da hata var belki?
   İğne-çuvaldız meselesi aslında biraz da.


   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. "Müslümanların kaderi midir mazlum olmak?
    Nasıl olur da bir avuç batılı, dünyanın geri kalan kocaman kısmına hükmeder?"

    Bence iğne çuvaldızdan çok oyunu kuralına göre oynamaya çalışmamızdan kaynaklı. Çünkü bu dünyada her zaman oyuna hile sokanlar kazanır maçı :) Müslümanlar asla bir milleti sömürmedi. Müslümanlar peygamber efendimizin en temel özelliği olan ahlakı, edebi hedef aldı, batı ise hukuksuzluğu, kanunsuzluğu. Bizim tarihlerimiz silahsız düşmana kılıç çekilmez derken batının vahşi kovboyları can sıkıntısı için adam öldürürdü. Bizim tarihimizde darda kalmış gayrimüslim yardım istedi mi sefere çıkan padişahları yazarken Avrupa tarihi Türkleri katletmek insanlık ayıbı değildir çünkü Türkler insan değildir diye bağırır. Şimdi nasıl durum peki? Örnek almaya başladığımız batı sayesinde günahlar ve adaletsizlikler ülkemizde kol geziyor. Yıllar önce Osmanlı gibi imparatorluğun sağlayabildiği hukuk düzenine dahi Türkiye devleti olarak ulaşabilmiş değiliz. Osmanlı 72 millet Türkiye tek devletten oluşuyor. Uçurumu varın siz görün. Tüm bunları da düşün istersen ;)

    Sil
  4. Osmanlılar Türk-İslam Medeniyeti açısından çok farklı bir boyutta elbette.

   Söylediklerim genel anlamda müslümanları kapsıyor.
   Petrol sebebiyle zenginlik ve saltanatın dibine vuran Arap Emirlikleri elinden tutamaz mı Filistin'in, Arakan'ın, Afrika'nın?
   Vurgulamak istediğim buydu.

   YanıtlaSil