Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  16 Nis 2014

  Temizlik Malzemelerinin Sağlığa Zararları Büyük!

  Gün geçmiyor ki hayatımızda vazgeçilmez haline gelmiş bir alışkanlığın daha zararlı olduğu ortaya çıkmasın. Son olarak bir sağlık dergisinde okuduğum habere göre temizlik maddeleri hem insan sağlığına, hem de doğal çevreye ciddi zararlar verdiği tespit edilmiş. Örneğin her evin olmazsa olmazı çamaşır suyunu diğer herhangi bir temizlik maddesi ile karıştırmak son derece sakıncalı. Bu karışımda oksit gaz açığa çıkarak hem cildimize hem de soluk borumuz vasıtasıyla iç organlarımıza ciddi zararlar verebiliyormuş.

  Çok çeşitli kimyasal maddeler vasıtasıyla üretilen temizlik malzemeleri kir ve bulaşıkların daha kolay çıkartılabilmesi adına son derece tahriş edici maddelerden üretiliyor. Hal böyle olunca bizim temizleme adına kullandığımız bu malzemeler aslında sağlığımıza ciddi ve kalıcı zararlar verebiliyor.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son yaptığı açıklamada ayakkabı boyası, sinek ilacı, fırın ve yüzey temizleyicileri gibi temizlik maddelerinin kullanımında direkt olarak temastan kaçınılması, hatta eldivensiz bu maddelerin kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Bu malzemelerin kullanımında sprey olanlardan uzak durulması da altı çizilen bir başka nokta. Zira sprey temizleyici ve boyalar hava akımının etkisiyle soluk borumuza ya da göz gibi hassas organlarımıza temas edebiliyor. Bu da sağlığımız açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.

  Son zamanlarda kanser hastalığının çaresinin hala bulunamaması ve kanser hastalarının giderek artması aslında bu temizlik malzemelerinin hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olmasından da kaynaklanıyor bence. Lütfen bu konuda duyarlı olalım ve temizleniyorum derken sağlığımızdan olmayalım.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder