Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  26 Nis 2014

  Rusya'da Blog Yazarlığı Meslek Oluyor!  Ülkemizde blog yazarlığını bir kaç oyun, film ve müzik indirme linki paylaşmaktan ibaret sanan arkadaşlar varken, dünyada blog yazarlığı ciddi ve saygı gören bir iş olma yolunda ilerliyor. Rusya'da onaylanan bir yasaya göre ziyaretçi sayısı 3000 üzerinde olan tüm blog yazarları devlete resmi olarak kimlik bilgileri ile kayıt yaptırması gerekiyor. Bu kayıt işleminin sonucunda devlet tarafından resmi olarak "Blogger" sıfatı kazanan kişiler, ülkedeki basın ve medya yasalarına uymak zorunda olan kişiler haline geliyor. Yani bu yasa ile Blogger olarak nitelenen blog yazarları artık basın mensubu gibi muamele görüyor.

  Her ne kadar geniş çevrelerce bu girişim hükümetin eleştiren blog yazarlarını kontrol altına alınma girişimi olarak nitelense de bana göre son derece gerekli bir icraat. Zira mikro blog tabiri yapılan Twitter'da dahil olmak üzere pek çok sosyal medya ve blog sitelerinde ağza alınmayacak küfürler, hakaretler ve ithamlar serbest bir şekilde yapılabilir hale geliyor. Bunun en önemli nedeni ne küfür edenin, ne de hakareti yapanın yaptıklarının hesabı sorulabiliyor. Şayet Blog yazmak istiyorsan edebinle eleştirini yapar, katılmadığın yönleri delillerinle belirtirsin. Ama sosyal medyanın da sağladığı gizlilik desteği ile her pisliği yapabilir hale gelme özgürlüğüne bu dünyadaki kimse sahip değil. Unutmayalım ki kimsenin özgürlüğü bir başkasınınkini tehdit edecek kadar üstün değildir.

  Konuya dönecek olursak, Rusya bu düzenleme ile bana göre hem tüm dünyada gelişmekte olan ve bir türlü resmiyet kazanmayan Blog  yazarlığını tescillemiş ve önemsemiş oldu, hem de Blog yazarlığının ardına sığınıp istediği gibi hakaret ve küfür etme serbestliğini kendinde bulan kesimlere sınırlarını çizme fırsatı buldu. Bu gelişmelerin ilerki zamanlarda da başka ülkelerde ve Türkiye'de de görülebilmesinin mümkün olduğunu belirterek Blog yazarı arkadaşlarımdan bundan sonraki yazılarında daha özenli davranarak işin ciddiyetini kavramalarını rica ediyorum.

  2 yorum:

  1. Basın mensubu olarak değerlendirilmenin en iyi yönlerinden biri sarı kart sahibi olmak olur sanırım.
   Pek çok yere rahatlıkla giriş çıkış yapılabilir...

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Aslında sadece bu değil. Firmaların tanıtım ürünü promosyonları, seyahat kartları ve çeşitli devlet teşviklerinden de yararlanmaları mümkün. Keşke ülkemizde de olsa.

    Sil