Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  23 Nis 2014

  Önlem Alayım Derken Sapıtan Google'a Mektup!

  Sevgili Google.

  Anlıyorum artık eskisinden daha dikkatlisin, internet sitelerini isimlerine göre değil de davranışlarına göre yargılamaya kalkıyorsun. Belki bunu kimseye hissettirmeden yapıyorsun ama yine de bu doğrucu tutumundan dolayı seni taktir ediyorum. Ama yıllardır kendini geliştirmene ve pek çok dalda güzel hizmetler sunmana rağmen sende beni gıcık eden bir mevzu var. Bugün seninle yüzleşme adına bu mektubu kaleme alıyorum. Defalarca bloguma davet ettiğim yardımcı botların her ne kadar davetimi pek çok kez dikkate almamış olsalar da eminim bu yazıyı kazara görüp sana ileten birisi olacaktır içlerinden.

  Biz küçük işler ile büyük şeyler başarma gayretinde olan insanlarız. Her konuda makale kaleme alıp yazacak değilim. Bir günde 10-20 adet makale yazıp seni ihya edebilecek kapasitem de yok belki ama her arama sonucunda haber sitelerini üste taşımak zorunda mısın? Bu alame yeni adım atmış, ya da herhangi bir yerden destek almadan, kendi çabaları ile yükselme ve ziyaretçi çekme hedefinde olan blog sitelerinin ezilmesine seyirci kalmak da ne oluyor? Hani sen cebinde bir Iphone alamayacak insanlar var diyip Android işletim sistemini çıkartan bir şirkettin? Yıllardır yeteneği olan ama gerekli eğitimi alacak parası bulunmayan geliştiricilere açıktan ve gizliden her türlü yardımı yapan kuruluştun?

  Bu son yaptıkların hiç olmadı Google. Anlıyorum kendi adına önlemler alıp çok güvendiğin siteleri üst sıralara taşıyorsun. Ama bir siteye çok güveniyorsun diye de her sana geleni oraya göndermek de ne oluyor? Senin o çok güvendiğin siteler var ya, aslında arkandan ne dümenler çeviriyorlar bir bilsen. Parasıyla seo hileleri yaptırmalar mı dersin, yalan etiket sayfaları oluşturmak mı dersin, ziyaretçileri gereksiz sayfalarla oyalayarak sayfa bağımlılığını arttırmaya çalışanlar mı dersin... Allah aşkına biz blog yazarları olarak hiç böyle tekniklere başvurduk mu? Tek suçumuz bu işin ibneliğini o büyük haber siteleri kadar bilmediğimiz mi? İlla birilerine para yedirip seni aldatma çabasına mı girelim?

  Sana çok güvenmiştik be Google! Hani sevmemiştik desek de yalan olur. Şu kapitol düzende belki de bu fakir ama gururlu genç kesimin halinden en iyi anlayan firmaydın. Destekler, teşvikler, ücretsiz hizmetler derken kalbimizi kısa sürede kazanmıştın. Ama yıllarca uğraşarak kalbimizde kurduğun bu saltanatını lütfen saçma algoritmalarla bir anda yıkma. Benden sana dost tavsiyesi. Biran önce kendine çeki düzen ver. Böyle gitmez eski dostum.

  3 yorum:

  1. Güzel bir yazı olmuş,elinize sağlık

   YanıtlaSil
  2. Çok güzel bir yazı olmuş çok hoşuma gitti , ellerinize sağlık :)

   YanıtlaSil
  3. Destekliyorum haber siteleri artık bloggerları internetten soğuttular. Google internet devi ise bu işe dur demelidir. Türkiyede ünlü haber siterlerin ''xyz dizi 12. bölüm izle'' gibi konular var pes artık!

   YanıtlaSil