Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  22 Nis 2014

  Kıtalar Birbirinden Ayrılmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?


  İtiraf ediyorum ben harita hastası biriyim. Küçükken en büyük zevklerimden biri elime bir atlas alıp saatlerce ülkelerin konumlarına ve sınırlarına bakmak olurdu. Sebebini cidden bilmiyorum ama ülke bayrakları, konumları ve sınırları çok ilgimi çekerdi. Aslına bakarsak eşek kadar adam oldum, belki bazı alışkanlıklarım değişmiş olsa da bu huyumda hiçbir değişiklik olmadı. Hala bir harita görsem uzun uzun inceler nehir yataklarından deltalara kadar göz gezdiririm.

  Hal böyleyken internette gezinirken rastgele gözüme denk gelen ve ilk bakışta dikkatimi çeken bir haritayı takipçilerimle paylaşmak istedim. Yıllar önce kıtaların bir bütün olduğu, depremler ve doğal afetler yardımı ile ayrılarak bugünkü halini aldığı bilinen ve kabul gören bir gerçektir. Küçükken bunu ilk duyduğumda aklıma hep şu soru gelmiştir: "Acaba kıtalar ayrılmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu?" Her ne kadar bu soruma yeterli bir cevap olmasa da yukarıdaki resim en azından kıtalar değişime uğramasa ülkemizin konumu nasıl olurdu sorusunun cevabını bize verebiliyor.

  Tabi ki kıtalar birbirinden ayrılmamış olsa tarihin seyri ve milletlerin konumları daha farklı olacaktı. Ancak haritada eski dünyadaki Türkiye'nin konumu ile kıtaların ayrılmış olduğu günümüzdeki konumunun aşırı derecede farklı olması beni şaşırttı. Nitekim bugün dünyanın tam merkezinde bir inci gibi duran güzel Anadolu'm kıtalar ayrılmadan önce dünyanın bir ucundaymış. Dünya nasıl bir değişim geçirmiş kavrayamadım ama sanırım şu anki jeopolitik konumumuz çok daha güzel duruyor. Boşuna dememişler: "Mevlam neyler, neylerse güzel eyler!"

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder