Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  18 Nis 2014

  Google Android'in Şekerleme Merakı  Ice Cream (dondurma), Jelly Bean (Jelibon), Kitkat (Çikolata), ve son olarak Lollipop. Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi fonksiyonlarından çok belki de bu tuhaf isimleri ile çok konuşuldu. Her sonraki versiyon farklı bir şekerleme ismi oldu. Ancak işin tuhaf yanı bu şekilde devam ederse işin bizim vezir parmağı, tavuk göğsü, dilber dudağına kadar gelebileceği düşüncesindeyim.

  Aslında şaka yapmıyorum. Düşünsenize Android senede iki sürüm atlıyor neredeyse. Bu hızla devam ederse 2020'lerde İngilizcedeki tatlı isimlerini tüketecekleri kanaatindeyim. Tabi aslında bunların hepsi bir pazarlama stratejisidir anlıyorum yalnız dünyaca ünlü markaların kullandığı bir işletim sisteminin işi cıvıtacak cinsten böyle isimler kullanması nasıl bir pazarlama stratejisi mantığıdır dedirtiyor insana.

  Benim aklıma Audi, Mercedes, Sony falan dediğinizde bir ağırlık, bir asalet gelir. Nitekim Google'de öyledir. Sadeliği ve gösteriş gereği duymadığı hizmeti ile bu zamana kadar dünyada sayılı şirketlerden biri oldu. Ancak ne yalan söyleyeyim Android işletim sistemi ilk piyasaya sürüldüğünden beri kullanılan şu isimler ben de dahil olmak üzere eminim pek çok insan tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır.

  2 yorum:

  1. Sitenizdeki makalelerin bir kısmını okudum. Çok genel bir üslupla yazıyorsunuz ancak çok küçük bir kitleye hitap ediyorsunuz. Açık söyleyeyim büyük bir geri kafalılıkla kaleme almışsınız yazılarınızı. Selfie'ye takılmanız, komedi filmlerindeki ince esprileri anlayamadığınız için beğenmemeniz bile en az Andorid'in muhteşem ve bir o kadar ilgi çekici isimlerine takılmanız kadar saçma.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Görüşlerinize saygı duyuyorum ancak bunlar insanları geri kafalılıkla itham edecek kadar yeterli sebepler değil. Diğer yandan eleştirdiğim komedi filmlerinden Recep İvedik'te ne gibi bir ince espri varmış onu da merak ediyorum. Android'in versiyon isimleri size ilgi çekici gelebilir ancak bana bir o kadar komik ve saçma geliyor. Bu da kişisel bir meseledir. Ve unutmayın ki burası kişisel görüşümü yazdığım kişisel bir blogtur.

    Sil