Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  21 Nis 2014

  Blogger'ın Önlenemez Yükselişinin Sebepleri



  Bundan yıllar öncesinde başlayan Blogger macerasının, geleceği çoğumuzdan iyi gören Google tarafından satın alınması kimine göre atıl bir yatırımdı. Ama yıllar sonra görüldü ki, yine Google Youtube'da olduğu gibi harika bir adım atmış, yeni doğmuş bir bebeği alıp besleyerek adeta geleceğe yatırım yapmıştı. Yıllar sonra milyonlarca kullanıcısı ile dünyanın en büyük ücretsiz blog sistemlerinin başına oturan Blogger, Wordpress gibi çok işlevsel ve yıllarını blog sistemi geliştirmeye harcamış bir sistemle birlikte anılır oldu.

  Blog yazarlığı konusunda yıllarca Wordpress üzerinden bir şeyler yapma çabasına giren biri olarak konuşuyorum. Ne zaman bir atılım içerisinde olup bu harika fikir diyerek başlasam projem yarıda kalıyordu. Bunun en önemli sebebi yıllarca gözüm gibi baktığım bloglarımdan yıllar sonra tam da verim almaya başlayacakken ya çeşitli saldırılar almaya başladım, ya da artan hosting masraflarına blogun reklam getirileri yeterli olmadığı için projemi yarıda bırakmak zorunda kaldım.

  Bugün ne kadar büyük hatalar yaptığımı blogger kullanmaya başlamanın verdiği rahatlıkla daha iyi anlayabiliyorum. Sıfır güvenlik sorunu, sıfır maliyet, ekstra gelir getirme olasılığı ve tüm bunların yanında doya doya kesintisiz makaleler yazıp yorumlar toplayabileceğin bir blog sitenin olması. Bütün bunları bir tarafa koyarsak terazinin öteki tarafında sadece Wordpress kullanmanın vereceği bir kolaylık olacaktı.

  Kimileri Google'nin Blogger altyapısını kullanan bloglara torpil geçtiğini iddia ediyor. Aslında ortada dönen bir torpil yok. Google Blogger altyapısını tam da kendi istediği gibi dizayn ederek geliştiriyor. Hal böyle olunca çoğu aramalarda blogger altyapısını kullanan bloglar daha kolay üstte çıkabiliyor. Şöyle bir düşünüldüğünde bir kaleyi nasıl içten fethetmek daha kolaysa, Google'nin de kalbini kendi geliştirdiği blog sistemi olan Blogger'dan fethetmeye çalışmak daha kolaydır. Diğer türlü yapacağınız her çalışma kendi bireysel çabalarınıza kalacaktır. Blogger dışında kalmak bu yükü komple sırtlamaktır. Ancak blogger kullanmak, yükü Google ile paylaşmaktır.

  Dünya sadece Webmaster'lardan ibaret değil. Ev hanımı olup, ya da bir iş adamı olup hostin, domain, ftp tarzı şeylerden zerre kadar anlamayan ama blog yazma hevesinde olan insanlar var. Bu gibi kişiler için de Blogger benzersiz bir test alanı. Tek yapmaları gereken bir kaç dakikada blog kurmak. Özel bir alan adı almaya dahi gerek yok.

  Tüm bu anlattıklarımın ışığında Blogger'ın önlenemez yükselişi neden devam ediyor artık daha net görebiliyorsunuz değil mi?

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder